Calificată în optimile de finală ale Cupei României după o pauză de 14 ani, echipa noastră va afla mâine numele adversarei cu care se va duela pentru un loc în sferturile de finală ale competiției. La tragerea la sorți, programată de la ora 12.00, la Casa Fotbalului, alb-albaștrii vor intra în Urna A, întrucât în runda anterioară au eliminat o formație din Liga 1, Academica Clinceni, scor 2-1. Tot din Urna A vor mai face parte CSU Craiova, Astra Giurgiu, FC Botoșani, FCSB, Chindia Tîrgoviște, Turis-Oltul Turnu Măgurele, Gaz Metan Mediaș, Politehnica Iași, Dinamo București, Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj. În Urna B sunt doar patru echipe, UTA Arad, Viitorul Pandurii Tîrgu Jiu, ASU Poli Timișoara și Dunărea Călărași. Se grupează echipele din urna A cu echipe din urna B (4 jocuri) şi, în continuare, cele 8 echipe rămase în urna A se grupează între ele (4 jocuri). “Ca să fiu sincer, mi-aș dori un adversar mai accesibil ca să putem merge în sferturi. Ar fi ceva istoric pentru acest oraș și pentru suporterii noștri. Nici nu știu când a fost Farul în sferturile Cupei României ultima oară. Sperăm să o facem anul acesta”, a declarat căpitanul Paul Antoche. “Pentru noi este un bonus, trebuie să jucăm relaxați și cu entuziasm, pentru că nu avem nimic de pierdut. Sperăm să trecem mai departe și să facem o figură frumoasă”, a adăugat fundașul Dan Panait.
Jocurile din optimile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În cazul în care meciurile urmează să fie televizate în direct şi sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplineşte condițiile regulamentare necesare disputării jocului şi televizării. Jocurile din cadrul optimilor Cupei României vor avea loc în ziua de 10 februarie cu începere de la ora 13.30, cu exceptia jocurilor televizate.
Acțiunea face parte din cadrul proiectului “Un secol de fotbal constănțean…FARUL CONSTANȚA”, proiect finanțat de Primăria Municipiului Constanța în cadrul programului “Promovarea Sportului de Performanță”