Fără mai mulți jucători de bază, Surdu, Miranda, Rosado, Toma, Neciu, accidentați sau suspendați, FC Farul a pierdut fără drept de apel întâlnirea disputată sâmbătă, în deplasare, cu Luceafărul Oradea, scor 5-0, în etapa a 36-a a Ligii a 2-a. Echipa noastră a început bine și a avut prima ocazie, șutul lui Fotescu trecând puțin pe lângă poartă, însă gazdele au deschis scorul prin Paraschiv, în min. 15, în urma unei erori în defensiva constănțeană. Elevii lui Petre Grigoraș și Marian Dinu și-au mai creat alte oportunități importante, cea mai mare prin Șandru, însă orădenii au lovit pe contraatac prin Bebey, în ultimele secunde ale primei reprize. În ciuda celor două schimbări făcute la pauză, FC Farul a avut o repriză secundă mult sub așteptări, încasând alte trei goluri, dintre care două din lovitură de pedeapsă. Pentru gazde au punctat Pop 64 din 11m, Preoteasa 86 și Oros 90+3 din 11m. În ciuda acestui eșec drastic, echipa noastră își poate îndeplini obiectivul în următoarea rundă, fiind necesară o victorie în fieful ultimei clasate, Dacia Unirea Brăila.
Antrenorii Petre Grigoraș și Marian Dinu au folosit următoarea formulă de echipă: 1. Avram (cpt.) – 7. Joao Diogo, 8. Antoche, 4. Ehmann, 19. Ispas – 6. Șandru (16. Iani ’46) 5. Celestino, 18. Doumbia, 27. T. Moldovan – 9. Moise (14. G. Păun ‘46), 10. Fotescu (23. Pacionel ’67).
Rezerve neutilizate: 12. M. Popa, 2. Sabangeanu.