Cu o etapă înaintea finalului actualului sezon, FC Farul și-a atins obiectivul fixat, menținerea în Liga a 2-a. Echipa noastră și-a asigurat prezența în următoarea ediție a ligii secunde din punct de vedere mtematic, după ce s-a impus sâmbătă, în deplasare, scor 2-0, în disputa cu Dacia Unirea Brăila, în etapa a 37-a. Prima repriză a întâlnirii s-a încheiat fără gol, tinerii jucători ai gazdelor reușind să reziste atacurilor susținute ale elevilor lui Petre Grigoraș și Marian Dinu. Scorul s-a deschis însă la doar un minut de la reluare, când Georgian Păun a șutat puternic, portarul brăilean a respins în față și Nicolae Moise a reluat perfect din fața porții. Avantajul s-a dublat în min. 86, după ce Joao Diogo a pătruns pe partea dreaptă, a centrat perfect în careul mic, de unde Georgian Păun a trimis în plasă. Grație acestui succes, partida din ultima rundă, cu Ripensia Timișoara, programată vineri, pe teren propriu, va fi ocazia perfectă pentru o ultimă întâlnire cu fanii în acest sezon, alb-albaștrii promițând să încheie cu o victorie, care le-ar putea aduce un loc în primele 10 din clasament.

Antrenorii Petre Grigoraș și Marian Dinu au folosit următoarea formulă de echipă: 1. Avram (cpt.) – 22. Șandru (99. C. Zamfir ’71), 8. Antoche, 19. Ehmann, 43. Sabangeanu (30. Pacionel ’77) – 10. Fotescu (26. Diogo ’58), 5. Celestino, 77. Rosado, 17. Miranda – 9. Moise, 14. G. Păun.

Rezerve neutilizate: 12. M. Popa, 20. Arif, 98. Iani.